Zimowe ekskursje w polskie góry – jak przygotować się do trekkingu zimą?

Nawet niższe góry w naszym kraju o owej porze mogą okazać się niebezpieczne. Podpowiadamy, w co się ubrać, co wpakować na zapas do plecaka oraz, które elementy ekwipunku są konieczne, jeżeli chcemy wędrować w zimie po górach.

firmy
Autor: ali_martin
Źródło: http://www.flickr.com
W modzie górskiej najważniejszą rolę odgrywa rzecz jasna funkcjonalność. Powinno być cieplutko, sucho jak też przewiewnie. Jako pierwszą warstwę zakładamy termoaktywną bieliznę – czyli oddychającą, odprowadzającą wilgotność na zewnątrz. Koszulka najodpowiedniej z długim rękawem, a na nogi getry.

Czy ta problematyka Cię pasjonuje? Jeśli tak, to przejrzyj link (https://www.skalnik.pl/sprzet-turystyczny/sprzet-turystyczny-dla-dzieci/sprzet-turystyczny-dla-dzieci-czolowki), pod którym odnajdziesz potrzebne Ci informacje - sprawdź, że Cię zajmą na długi czas.

Wszystko powinno lgnąć do skóry – w przeciwnym razie nie będzie odpowiednio spełniać swojej funkcji. Następna warstewka zależy od aury. Kiedy jest bardzo zimno, załóżmy bluzę z polaru. Jeżeli szykujemy się na naprawdę silne mrozy, wskazane jest rozważyć też zakup cienkich polarowych spodni, jakie włożymy na getry. Jako warstwę zewnętrzną zawsze zakładamy kurtkę i spodnie z membraną wodoodporną. Dzisiaj produkowane spodnie z membraną robione są, co istotne, z antyślizgowego materiału, który chroni przed momentalnym rozpędzeniem się w razie upadku. Zimowe górskie buty muszą spełniać kilka wymagań. Przede wszystkim, im mniej na nich szwów, tym odpowiedniej – zmniejsza to szansę na ich namoczenie. Często znajdziemy na nich gumowy otok, który nie jedynie powiększa wodoodporność, ale ochrania przed mechanicznymi uszkodzeniami. Powinny też być sztywne, zaś z przodu oraz z tyłu posiadać specjalne plastikowe wykończenia, ażeby można było przypiąć do nich raki - opinie na nasz temat - . Takie są buty Scarpa.

Jeśli przygotowujemy się na długie włóczęgi w głębokim śniegu, warto pomyśleć o tzw. skorupach, czyli dwuwarstwowych butach (troszeczkę przypominających buty narciarskie), które na pewno nie przemokną. Wszystko to a również więcej, na przykład skITur, nabędziemy w dobrym turystycznym sklepie.