Węgry – cudowny kraj Tokaja

"Polak, Węgier - dwa bratanki" głosi stare polskie przysłowie. Mimo iż dziś wydawać by się mogło, że nasze narody niewiele łączy, to Węgry są wciąż krajem, który warto odwiedzić z kilku co najmniej powodów.
Węgry winem stoją
Nie sposób wybrać się na Węgry i nie skosztować ich wina.

Jest po prostu rewelacyjne. I nie chodzi tylko o słynny na cały świat Tokaj, ale także o różne regionalne szczepy, które są mniej rozreklamowane. Możemy skosztować na przykład Turana czy Kekfrankos. Miłośnicy win będą czuli się tu jak w niebie. Ci, którzy lubią wina słodsze i bardziej owocowe na pewno będą zastanawiali się, czy nie przeprowadzić się na Węgry na stałe, gdyż znajdą tu raj dla siebie. Ci, którzy lubią wina wytrawne, również będą mieli w czym wybierać. Jednak powinni dać się namówić i skosztować kilku słodkich lub półsłodkich win. Ich słodycz nie jest cukierkowa, a owocowa, dlatego na pewno ich urzeknie. Jeśli ktoś jest miłośnikiem win i lubi je próbować, to Węgry są idealnym kierunkiem. Enoturystyka rozwija się tu rewelacyjnie, gdyż Węgrzy posiadają aż 22 regiony winiarskie.
Zapach zgniłych jajek
Poza winem warto wiedzieć także o tym, że na Węgrzech istnieją świetne ośrodki z wodami siarkowymi. Są to idealne kąpiele dla tych, którzy są na przykład po urazach ortopedycznych czy różnych wypadkach. Zapach siarki może nie przypaść nam w pierwszej chwili do gustu, ale po pewnym czasie można się do niego przyzwyczaić. Plusem tego typu kąpielisk jest ich cena. W porównaniu z polskimi wodami termalnymi bilety kosztują znacznie mniej - czasami nawet 1/4 wartości biletów w naszym kraju.
landszaft - miasto
Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
Buda + peszt - piękna stolica nad Dunajem
Stolica Węgier jest miastem urokliwym. Każdy turysta kieruje swe kroki na początku Pobytu do Parlamentu. Jest to prawdopodobnie najczęściej fotografowany obiekt w całym kraju. Parlament został wybudowany w stylu neogotyckim. Można go zwiedzać, ale tylko z przewodnikiem. Trasa trwa około 50 minut i obejmuje mniej więcej połowę budynku (pozostała część jest przeznaczona dla pracy posłów). Minusem może być to, że niestety w ofercie nie ma wycieczek w języku polskim. Kolejną atrakcją, którą musimy zobaczyć to Zamek. Leży on w Budzie i rozpościera się z niego wspaniały widok na całe miasto.

Na wzgórze zamkowe można wjechać starą kolejką. Jest to również jedna z bardziej znanych atrakcji miasta. Ci, którzy są miłośnikami architektury, powinni obowiązkowo wybrać się na Plac Świętej Trójcy, gdzie podziwiać można Kościół Macieja z wielokolorowymi dachówkami oraz białe mury z Basztami Rybackimi.