Historia Zakopanego – co warto wiedzieć przed przyjazdem do Zakopanego

zakopane242342
Zakopane obecnie znane jest praktycznie każdemu Polakowi, przynajmniej z nazwy, chociaż bardzo wiele osób decyduje się na spędzenie w nim trochę czasu. Miasto jest znakomitym ośrodkiem sportów zimowych przez wielu ich pasjonatów nazywanym nawet zimową stolicą Polski. Każdego roku amatorscy oraz profesjonalni sportowcy decydują się spędzać w nim swoje ferie zimowe czy urlop, doceniając przede wszystkim jego możliwości oraz malownicze położenie w otoczeniu Tatr. Czy jednak od zawsze miejsce to było takie popularne? Obecnie wpisując "Zakopane noclegi" zauważymy, że ofert jest naprawdę dużo. Czy zawsze tak było?

Historia Zakopanego sięga drugiej połowy XVI wieku, czyli okresu panowania Stefana Batorego, który zezwolił na osiedlanie się w niej zainteresowanych mieszkańców. Przez wiele lat miejsce to było zaledwie małą wsią. Początkowo liczyło zaledwie nieco więcej niż 40 mieszkańców, jednak już dwa stulecia później liczba ta znacząco wzrosła. Wszystko dzięki znakomitym możliwościom, jakie zaczęła oferować. Otworzono w niej szkołę snycerską, obecnie znaną jako znakomicie funkcjonujący Zespół Szkół Plastycznych. Następnie zaczęły tam powstawać także inne obiekty, w tym na przykład uzdrowisko, dzięki któremu każdego roku przybywało do niego nie tylko wielu zwolenników atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu, lecz również przyszłych mieszkańców, którzy przede wszystkim bardzo doceniali położenie miejscowości – otoczenie przepięknych i wysokich gór na pewno pozytywnie wpływały na ich decyzję.

Przez cały czas, aż do 1933 roku, Zakopane było tylko i wyłącznie wsią. Gdy tylko liczba jego mieszkańców zaczęła znacząco powiększać się, przekraczając już pięć i pół tysiąca, zdecydowano się nadać mu prawa miejskie. Podczas drugiej wojny światowej znany był nie tylko jako jedno z nowych i szybko rozwijających się miast w okolicy, lecz także jako miejsce aresztu Gestapo, czyli tajnej nazistowskiej policji. Znane było także jako punkt przerzucony na Węgry, dzięki któremu przede wszystkim zyskało ono swoje znaczenie na płaszczyźnie międzynarodowej, z którego wielu osobom kojarzy się ono do dnia dzisiejszego.

Obecnie Zakopane jest najbardziej rozpoznawalnym turystycznym miastem górskim w Polsce. Jego liczba ludności od początków jego założenia wzrosła – w 2011 roku jego liczba ludności wynosiła przeszło 27 tysięcy, a liczba ta nieustannie wzrasta. Wszystko dzięki rozwojowi turystyki w nim oraz krajobrazie wręcz nie do opisania. Zakopane szczególnie doceniane jest zimą, kiedy daje możliwość uprawiania sportów zimowych, jednak latem także zyskuje swoich zwolenników, umożliwiających liczne wędrówki górskie.